Това е един от нашите разговори с Тим, намерил място в първата книга* от четирилогията „Уроци на трейдъра милионер“.
– Как определяш себе си – попитах аз, – като трейдър или като инвеститор?
– Аз не правя разлика между тези две понятия.
Разсъждавал съм за различието между трейдър и инвеститор на финансовите пазари. Задавал съм този въпрос на различни обучения, но досега не съм получавал задоволителен отговор. Затова решавам да задълбая по тази тема:
– Разликата не произтича ли от дълготрайността на капиталовложението?
– Лично аз не приемам този показател като основа за диференциране. Да допуснем за момент, че трейдърите са краткосрочно на пазара, а инвеститорите остават по-продължително. Възниква въпросът: колко време се счита за малко? Има трейдове, които продължават минути, има други, които са отворени през целия ден, а понякога остават и за следващия. Понякога е подходящо позициите да се държат няколко дни, няколко седмици и дори месеци наред. И всички тези варианти могат да бъдат в арсенала на един и същи човек. Не става ясно – трейдър или инвеститор е той.
Тим поспира за малко, за да накваси устата си глътка бира, и продължава:
– От друга страна, инвеститорите не е задължително да държат парите си затворени с години. Известни са случаи, когато инвестиции в имоти или други активи са носили значителни печалби буквално за броени дни. Независимо от своите дългосрочни намерения инвеститорите бързо излизат от инвестицията си, която се е развила мълниеносно благодарение на пазарната конюнктура.
– Разбирам, че времевият фактор не може да ни послужи за разграничаване. Затова да опитаме с друг. Счита се, че инвеститорите търсят икономически възможности, за да вложат и да спечелят пари. Не е ли в това, което ги отличава?
– Същото нещо вършат и успешните трейдъри. Както икономиката, така и пазарът се променят непрекъснато и понякога ни предоставят големи възможности да спечелим. Друг е въпросът, дали ние сме подготвени да видим тези възможности.
– Има един показател – не се отказвам аз, – който може да ни помогне да направим разликата. Това е придобиването на активи.
– По правило трейдърите не получават физически активите, с които търгуват. Дори нещо повече – те могат да продават, преди да са купили. От тази гледна точка инвеститорите са „длъжни” първо да купят, а след това да складират или да приберат своя актив. Но и тук нещата се смесват. Никой не спира трейдърите да купуват акции или друг актив, а инвеститорските хедж фондове ползват типично трейдърски инструменти. Какъв според тебе е Джордж Сорос?
– Смята се, че той е инвеститор – отговарям аз не съвсем уверено.
– На него му е абсолютно безразлично какво се смята. Когато съзре възможност, той не се двоуми и играе на късо, какъвто беше случаят с неговия залог срещу британския паунд.
Спирам да търся повече аргументи за разграничаване на двете категории, защото очевидно, че няма никакво значение каква е разликата. И трейдърите, и инвеститорите използват парите си, за да ги увеличават.
* Прочети безплатно първата книга „Настройки на ума“ от поредицата „Уроци на трейдъра милионер“